Większość osób konfiguruje swoje domowe pasmo internetowe intuicyjnie, nie wiedząc co oznaczają dane cyfry. Najważniejsze jest to, by działało. Nie sposób zaprzeczyć, że są to najbardziej pożądane wytyczne – jeżeli działa, jest dobrze i więcej do szczęścia nie potrzeba. Warto jednak wiedzieć więcej co nieco o sieci. Wtedy korzystanie z Internetu może stać się prostsze i dostosowane do indywidualnych preferencji.
Ten tekst ma charakter lekki, poradnikowy. Napisałem go, ponieważ co raz częściej, Państwo, moi indywidualni Klienci zapytujecie o te elementy. Wiąże się to głównie ze zmianą rutera, przeważnie u operatora, na nowy, który posiada już omawiane funkcjonalności.
WAŻNE! To, że urządzenie pracuje w paśmie 5 GHZ to nie oznacza, że jest to 5G!
Uważajcie na to, ponieważ kilku cwaniaków próbuje wykorzystać tą zbieżność nazw tylko dla własnego zysku. 5G to określenie na nową technologie, która zastąpi LTE w mobilnych sieciach komórkowych, że tak skrótowo napiszę. A 5 GHz to częstotliwość, hm… „szerokość” pasma radiowego nadającego i odbierającego sygnały przez Wasze urządzenie.
5G to skrót oznaczający piątą generację sieci komórkowej. Ta sieć będzie o wiele szybsza niż sieci funkcjonujące obecnie i pozwoli na podłączenie do Internetu milionów dodatkowych urządzeń, co umożliwi zmianę na lepsze wielu dziedzin życia.
W porównaniu z poprzednimi generacjami, sieć 5G ma dawać o wiele większą prędkość przekazywania danych i prawie niezauważalne opóźnienia oraz bardziej stabilne połączenia. 5G pozwoli podpiąć do Internetu ogromną liczbę dodatkowych urządzeń. Nowa technologia pozwoli podłączyć do sieci nawet milion urządzeń na kilometr kwadratowy.
Nowa sieć mobilna jest niezbędna, bo do Internetu podpinanych jest coraz więcej urządzeń.
Domowe sieci Wi-Fi
Sieci Wi-Fi działające obecnie w domach opierają się na dwóch pasmach częstotliwości – pasmo 2,4 GHz oraz pasmo 5 GHz. Możesz posiadać urządzenie pracujące tylko w paśmie 2,4 GHz albo pracujące tylko w paśmie 5 GHz albo pracujące w tych dwóch pasmach jednocześni. Same nazwy niewiele mogą Wam mówić, więc spójrzmy, czym się charakteryzują podane pasma.
Pasmo 2,4 GHz w pigułce
Jest to najpopularniejsze pasmo wykorzystywane w wielu domach. Obsługuje większość sprzętów, więc nie trzeba obawiać się, że urządzenia, które posiadamy są za stare i niedostosowane do obecnych wytycznych. Kolejnym aspektem jest łatwe docieranie sygnału do wielu pomieszczeń, nawet przez grube ściany i drzwi.
Pasmo to ma jednak spore tendencje do zakłóceń przez nakładanie się na siebie sygnałów. To sprawia, że prędkość łącza może dawać wiele do życzenia. Największą prędkość, którą można osiągnąć używając pasma 2,4 GHz to 80 Mb/s. Jest ro raczej nie zadawalająca prędkość dla miłośników gier. Jeżeli w Twoim domu taki zamieszkuje, wiedz, że będzie naciskał na zmianę rutera.
Pasmo 5 GHz w kilku zdaniach
Dobry wybór dla osób, którym zależy na sporej szybkości pobierania danych (prędkość do 750 Mb/s). Mniejsza popularność tego pasma sprawia, że występuje w nim mniej zakłóceń. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby korzystać z dobrodziejstw szybkiego łącza 5 GHz, należy posiadać nowszy sprzęt – pasmo to obsługuje głównie nowe modele urządzeń. Innym słowy urządzenia mogą ze sobą nie współpracować, nie komunikować się.
Częstotliwość ta również gorzej działa w zamkniętych pomieszczeniach (nie pokonuje z łatwością przeszkód typu drzwi, meble, ściany). Gdy odległość od routera jest zbyt duża, sygnał może być niewystarczający.
Co zatem wybrać?
Oba pasma mają swoje dobre i złe strony. To które warto wybrać zależy głównie od indywidualnych preferencji. Jeśli istotne jest docieranie sygnału do wielu pomieszczeń i wystarcza nam optymalna prędkość łącza – wybierzmy 2,4 GHz.
Jeśli prędkość to nadrzędny atut, który jest niezbędny np. do wykonywania pracy, posiadamy nowsze sprzęty, które poradzą sobie z obsługą pasma i nie zależy nam na bezbłędnym dotarciu sygnału do innych pomieszczeń – warto wypróbować pasmo 5 GHz.
Dużym plusem jest również fakt, że wiele routerów posiada funkcję konfiguracji dwóch częstotliwości. Coraz więcej osób decyduje się na taką opcję. Posiadanie dwóch sieci domowych Wi-Fi – w paśmie 2,4 GHz oraz 5 GHz pozwoli dostosowywać sygnał w zależności od potrzeb, bez konieczności wyboru jednej. Ruter może pracować na dwóch pasmach. Możesz wówczas mieć w swoim domu dwie sieci Wi-Fi np. mojewifi oraz mojewifi_5G i dowolnie się pomiędzy nimi przełączać.
Podsumowując
Pasmo 2,4 GHz:
• większy zasięg
• mniejsza prędkość
Pasmo 5 GHz:
• mniejszy zasięg
• większa prędkość
Jak widać, nie ma tutaj tego dobrego i tego złego pasma częstotliwości. Dana opcja jest zależna od wielu czynników. Stojąc przed takim wyborem warto znać choćby podstawy działania obu pasm, by świadomie podjąć decyzję i cieszyć się łączem internetowym dostosowanym do prywatnych potrzeb i współgrającym z naszym stylem życia.
Masz pytania
tel. Office: +48 59 300 32 03
tel. Technical Support: +48 603-344-390
tel. Customer Support: +48 59 300 32 01
fax: +48 59 300 32 04
email: biuro(at)technet-media.pl
Poniedziałek-Piątek 09:00-17:00