XXI wiek to czas szybkiego rozkwitu technologii. Jeszcze niedawno korzystanie z telefonów komórkowych ograniczało się do rozmów i wymiany krótkich wiadomości tekstowych, teraz natomiast korzystamy z nich do surfowania w Internecie, wideokonferencji oraz dzielenia się przemyśleniami w social media.
Każda firma posiada swoją stronę internetową, często również fanpage na Facebooku lub konto na Instagramie. Oprócz tego zarówno do życia codziennego, jak i do biznesu wkracza automatyzacja – próba wyskalowania firmy tak, aby sprostała wymaganiom stawianym przez konkurencje bywa trudna. Zwłaszcza bez wykorzystania tych wszystkich technologii. Czasem jednak przypomina to gonienie za zającem – my próbujemy złapać nieuchwytny, szary punkt, który gra nam na nosie. Jak więc sprostać wyzwaniom rzucanym przez technologię? Za pomocą outsourcingu IT.
Każdy właściciel firmy – czy jest to młody przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, czy też prezes zarządu dużego przedsiębiorstwa – jest dobry w prowadzeniu biznesu. W końcu to dlatego udaje mu się rozwijać swoje małe imperium i rosnąć każdego roku. Nie musi znać się na absolutnie każdej dziedzinie, ale musi wiedzieć w jaki sposób załatać dziury, zwłaszcza osobowe.
Informatyka rozwija się niesamowicie szybko i potrafi przyprawić o zawroty głowy nawet najtwardszego biznesmena. W wielu branżach, które nie są kompletnie związane z IT, wymogiem jest często posiadanie swojej własnej infrastruktury IT. Do codziennej pracy, obsługi systemów wspomagających sprzedaż, a często jako baza do budowy sprzedawanego produktu. Najstarszym i najprostszym sposobem radzenia sobie z takimi problemami jest zatrudnienie ludzi, którzy będą dla nas pracować i wykonywać obowiązki mające na celu zaspokojenie naszych potrzeb. Niestety nie jest to rozwiązanie elastyczne ani tym bardziej optymalne. Zatrudnianie wiąże się bowiem między innymi z:
– stałymi kosztami pracowniczymi,
– brakiem możliwości zerwania współpracy w dowolnym momencie, bez ponoszenia dodatkowych kosztów,
– koniecznością prowadzenia dodatkowej dokumentacji kadrowej,
– możliwością zachorowania pracownika/pracowników.
Tego typu wad można wymieniać bez liku. Jeśli jako przedsiębiorca chcesz zatrudniać osoby, które wykonują pracę będącą szkieletem Twojej działalności, środkiem ciężkości finansowej Twojej firmy, to zalety przysłaniają wyżej wymienione wady. Czasem jednak nie potrzebujesz całego działu IT i wówczas możesz wykorzystać outsourcing IT. Jest on doskonałym pomysłem zwłaszcza w przypadku firm, które:
– nie potrzebują specjalisty IT na cały etat,
– potrzebują usług specjalistów z wielu dziedzin IT, jednak w niepełnym wymiarze godzin,
– nie chcą wiązać się umowa o pracę z kolejnymi pracownikami,
– nie chcą prowadzić dodatkowej dokumentacji kadrowej,
– nie chcą przechodzić przez żmudny proces rekrutacji,
– potrzebują specjalistów “na wczoraj”.
W każdym z powyższych przypadków wykorzystanie outsourcingu IT rozwiązuje niemalże wszystkie problemy, jakie można napotkać. Firmy zajmujące się outsourcingiem IT zatrudniają u siebie najwyższej klasy specjalistów, którzy następnie wynajmowani są albo na godziny, albo w sposób zadaniowy – do wykonania konkretnego zakresu pracy. Dzięki temu projekty, w których najwięcej pracy należy włożyć przede wszystkim w stworzenie czegoś (np. konkretnego oprogramowania, implementacji aplikacji czy zbudowanie systemu) mogą być zoptymalizowane pod kątem kosztów. W początkowym okresie, kiedy potrzebne są większe zasoby, można wykorzystać większy abonament, natomiast w późniejszym czasie podpisać umowę o utrzymanie.
Najczęściej outsourcing IT – w przypadku utrzymania systemów – polega na wykupieniu abonamentu z konkretną liczbą godzin obsługi. Na koniec okresu rozliczeniowego wystawiona zostaje faktura, którą można po prostu wrzucić w koszty działalności i zaksięgować w prosty sposób. Nie trzeba wypełniać dodatkowych druków ZUS, płacić ubezpieczenia za pracowników, zlecać wypłat wynagrodzeń i tak dalej. Jest to rozwiązanie wręcz idealne, bo łączy w sobie elastyczność (to Ty decydujesz ile w tym miesiącu godzin potrzebujesz i jaki zakres prac powinna wykonać dla Ciebie firma, u której wykupujesz outsourcing IT) z optymalizacją kosztów (prosta faktura do zapłacenia i zaksięgowania).
W pakiecie ze wszystkim otrzymujesz – co już zostało wspomniane – najwyższej klasy specjalistów. W przypadku zatrudniania własnych pracowników, pojawiłaby się konieczność rekrutacji co najmniej kilku osób. Jednak nie jest to optymalne w momencie, w którym pracy będzie na kilkadziesiąt godzin w miesiącu, jednak wymagała będzie zaangażowania administratora sieci oraz administratora systemów. W przypadku outsourcingu IT wystarczy opisać problem oraz swoje wymagania, a firma świadcząca takie usługi sama będzie najlepiej wiedziała jakich ludzi oraz w jakiej proporcji powinna oddelegować do obsługi.
Jak widać outsourcing IT ma mnóstwo zalet i może być doskonałym wyborem dla niemal każdej firmy. Bez względu na jej wielkość oraz potrzeby biznesowe. Łączy bowiem w sobie prostotę z elastycznością i optymalizacją kosztów. Jeśli nie jesteś pewien czy to na pewno rozwiązanie dla Ciebie – wypróbuj testowy pakiet kilku godzin i sam przekonaj się jakie to łatwe i przyjemne oraz z pożytkiem dla Twojej firmy!