Obecnie prowadzenie biznesu nierozłącznie związane jest z wykorzystaniem najnowszych technologii – internetu, komputerów i urządzeń mobilnych. Każdego dnia na świecie przetwarzane są ogromne ilości informacji. Bezpieczeństwo IT i ochrona danych w firmie wymagają zatem odpowiedniego i skutecznego podejścia. W jaki sposób możemy zabezpieczyć naszą infrastrukturę i przechowywane dokumenty? Przedstawiam kilka podstawowych wskazówek.
Stwórz jasne procedury bezpieczeństwa teleinformatycznego
Pierwszym krokiem, jaki powinieneś zrobić, jest stworzenie odpowiednich procedur, we współpracy z zatrudnionym informatykiem lub serwisem, który obsługuje Twoje przedsiębiorstwo. Polityka bezpieczeństwa IT to niezmiernie ważny dokument, który powinien szczegółowo, lecz klarownie opisywać procesy w firmie związane z szeroko pojętą teleinformatyką, takie jak serwisowanie sprzętu, przechowywanie danych, regularną zmianę haseł czy szyfrowanie dysków służbowych laptopów.
I nie przerażaj się. Jeżeli prowadzisz jedno-osobową działalność też stwórz procedury. Nie musi to być skomplikowane. Procedura to po prostu ustalony sposób postępowania. Przykładowo – Raz na dwa tygodnie należy podłączyć dysk zewnętrzny do komputera i zrobić kopię zapasową danych. Stwórz sobie tabele np. w dokumentach Google – dodaj termin przypominający co dwa tygodnie o konieczności wykonania kopii do kalendarza Google i w momencie wykonywania zaznacz w tabeli, że wykonano i określ kolejny termin. To będzie Twoja procedura wykonywania kopii zapasowych w firmie.
Edukuj pracowników w zakresie bezpieczeństwa IT
Jeżeli stworzona zostanie odpowiednia dokumentacja, należy odpowiednio edukować pracowników w zakresie jej stosowania. Świadomość ludzi jest najistotniejszym czynnikiem, który pozwala skutecznie chronić informacje przechowywane w formie elektronicznej przed utratą, wyciekiem lub atakiem hakerów. Ważne jest również organizowanie szkoleń prowadzonych przez profesjonalne firmy zewnętrzne, a także regularne audyty IT.
Jeżeli jesteś sam, to mniej więcej możesz kierować się maksymą – Wiem, ile nie wiem. Sam też ciągle zdobywam nową wiedzę. Informatyka nie stoi w miejscu. Tu ciągle trzeba się uczyć.
Inwestuj w oprogramowanie antywirusowe
Jednym z najlepszych sposobów na dodatkowe zabezpieczenie danych jest inwestycja w płatne, specjalistyczne oprogramowanie antywirusowe. Licencje grupowe zazwyczaj przewidują korzystne rabaty dla przedsiębiorców. Po wstępnej konfiguracji programy działają praktycznie bezobsługowo, w tle, systematycznie śledząc nasze ruchy i analizując pliki oraz strony www, z których korzystamy pod kątem potencjalnych zagrożeń. W ten sposób możemy także chronić się przed atakami hakerów, phishingiem czy niebezpiecznymi załącznikami w poczcie e-mail.
Wielu w Was ignoruje ten temat. To dziwne w dzisiejszych czasach. Rozwiązań antywirusowych jest dostępnych bardzo dużo, dla każdego coś się znajdzie, w różnych zakresach cenowych. Utrata danych czy zaufania to chwila. Dbajcie o swoje dane. Zamówcie profesjonalny antywirus.
Korzystaj z zaufanych narzędzi pracy zdalnej
Bardzo często zdarza się, że Twoi pracownicy wykonują swoje obowiązki w terenie. Handlowcy, serwisanci, konsultanci czy też przedstawiciele handlowi oraz kierowcy mogą mieć dostęp do infrastruktury i dokumentów firmowych z dowolnej lokalizacji. Należy jednak zadbać o to, by korzystali z zaufanych narzędzi pracy zdalnej, najlepiej przez tunel VPN oraz hotspot udostępniany poprzez służbowy telefon.
Dzisiaj, szalenie modny jest temat pracy zdalnej. Ale, uwaga! Ostrożnie dobieraj rozwiązania. Z trwogą obserwuje, że nawet w sytuacji tak kryzysowej jak teraz firmy po prostu sprzedają w modelu bardzo drogie usługi. Co z tego, że dostaniesz 60 dni darmowego dostępu w modelu subskrypcyjnym na rok jak za pozostałe 10 miesięcy zapłacisz pokaźną sumę. Czytaj uważnie regulaminy. Nie wszystko jest takie różowe.
Dbaj o regularną zmianę haseł
I tak. I nie. Właściwie bardziej ważne jest prawidłowe przechowywanie i skomplikowanie hasła niż ciągłe jego zmienianie. Wiem, że to akapit, gdzie sam sobie zaprzeczam. Nie o to chodzi. Chodzi o bezpieczeństwo. Jeżeli Twoi pracownicy trzymają hasła w pliku tekstowym na pulpicie, to wymuszaj na nich częste zmienianie, ale lepiej wyedukuj ich jak należy prawidłowo przechowywać hasła i jakie to ważne.
Systematyczna zmiana haseł i dbanie o ich odpowiednią złożoność oraz długość to jedne z podstawowych elementów, jakie powinieneś uwzględnić w strategii zabezpieczenia danych i infrastruktury IT w Twojej firmie. Bardzo często wystarczy jedno słabe hasło dostępu do poczty e-mail, by złośliwe oprogramowanie zostało przeniesione na większość komputerów w biurze. Ustalając rygorystyczną politykę w tym zakresie, możesz zminimalizować ryzyko wystąpienia takich przypadków.
Jak skutecznie zabezpieczyć się przed utratą danych?
Nie ma stuprocentowych rozwiązań pozwalających zabezpieczyć się przed utratą ważnych plików i dokumentów firmowych. Stosowanie się do naszych wskazówek powinno jednak znacząco poprawić poziom bezpieczeństwa IT w Twoim biznesie. Dzięki nim zredukujesz do minimum szansę na kosztowne w skutkach wycieki i ataki na infrastrukturę.
Potrzebujesz profesjonalnej porady w tym zakresie
tel. Office: +48 59 300 32 03
tel. Technical Support: +48 603-344-390
tel. Customer Support: +48 59 300 32 01
fax: +48 59 300 32 04
email: biuro(at)technet-media.pl
Poniedziałek-Piątek 09:00-17:00