Menu Zamknij

Szafy RACK, szafy serwerowe i teleinformatyczne

Stały dylemat. Co wybrać? Czy mój wybór będzie odpowiedni? A co jeśli źle wybiorę? Zapewne każdy, w pewnym momencie, zadawał sobie te lub podobne pytania. A jeżeli nie, to z pewnością przyjdzie taki czas kiedy je sobie zada. Ja musiałem je sobie zadać przy okazji pomocy w rozbudowie serwerowni firmy AIR NET TELECOM w Zakopanym głównie pod kątem dynamicznie rozwijanej usługi – Polska chmura.

Jak wyszło? Może za jakiś czas opiszę te zmiany, tą modernizację serwerowni. Na początku jednak musiałem się zagłębić w szczegóły wyposażenia i osprzętu. W tym miejscu muszę gorąco podziękować Panu Krystianowi Klimczakowi z firmy UNOTEL za niesamowitą pomoc merytoryczną i cierpliwość w odpowiedzi na morze pytań, zwłaszcza w temacie szaf serwerowych, szaf rackowych, ale nie tylko, odnośnie dodatkowe osprzętu również. Zacznę jednak od szaf serwerowych, szaf typu RACK. Podzielę się tutaj z Tobą zdobytą wiedzą mając nadzieję, że i Tobie, przynajmniej w tej dziedzinie, kiedyś się przyda.

Szafa RACK 42U wireArte - UNOTEL Krystian Klimczak
Szafa RACK 42U wireArte

Szafy RACK

Szafy RACK zainstalowane w serwerowniach i rozbudowanych sieciach, pozwalają uporządkować znajdujący się tam sprzęt i kable, chronią go przed uszkodzeniami mechanicznymi i gwarantują optymalne warunki pracy.

Jak szafy RACK wspomagają pracę serwerowni:

– Pomagają zabezpieczyć urządzenia przed nieautoryzowanym dostępem,
– Chronią urządzenia przed uszkodzeniem,
– Zapewniają serwerom najlepsze warunki do przechowywania – odpowiednią wentylację, chłodzenie i optymalne działanie,
– Umożliwiają rozbudowę sieci,
– Wspomagają organizację okablowania,
– Pozwalają zachować porządek w pomieszczeniu.

Wymiary szaf serwerowych

Szafy stojące RACK dostępne są w standardowych wymiarach o szerokości 600 i 800 mm oraz głębokości 600, 800, 1000 i 1200 mm. Wykonuje się również modele na indywidualne zamówienie, zgodnie z potrzebami różnych grup odbiorców. Do określenia ilości komponentów montowanych w szafach używa się powszechną w branży jednostkę długości U(unit).

1U to wysokość pojedynczego slotu w szafie montażowej i odpowiada on 1 ¾ cala, co daje 44,45 mm i najczęściej o tej wysokości są wykonywane pasywne i aktywne komponenty sieci teletechniczych. Wartość U określa nam oczywiście przestrzeń użytkową – całkowita wysokość szafy jest większa, o czym warto pamiętać, zwłaszcza w przypadku pomieszczeń o ograniczonej przestrzeni.

Szafy serwerowe rack 42U
Szafy serwerowe rack 42U

Najczęściej zamawianą konstrukcją jest szafa w rozmiarze 42U z belkami rack o długości około 186,7 cm – wysokość rzeczywista całej szafy to ok. 205 cm. Producenci sprzętu oferują bogaty wybór szaf w różnych rozmiarach – stojące od 15U do 47U natomiast wiszące od 4U do 27U. Dzięki tak bogatej ofercie produktowej, klienci mają możliwość stworzenia w serwerowni uporządkowanej przestrzeni.

Typowy rozstaw belek w szafach RACK według normy Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (IEC) EIA-310E wynosi 19 cali. W sprzedaży są również modele w rozmiarze 10, 21 cali – do zastosowań np. w systemach alarmowych czy instalacjach sieci kablowych. Ustandaryzowane wielkości sprawiają, że niezależnie od tego, jakiej marki urządzenia chcemy przechować w szafie, z pewnością znajdziemy konstrukcję, która sprosta naszym oczekiwaniom. Dostosowanie wymiarów szafy do znajdujących się wewnątrz urządzeń to gwarancja bezawaryjnej pracy i bezpieczeństwa całego systemu.

Szafa serwerowa 42U z perforacją Q-LANTEC - UNOTEL
Szafa serwerowa 42U z perforacją Q-LANTEC

Szafy 42U Q-LANTEC

Dla przykładu opiszę i pokaże Tobie szafy rack 42U Q-LANTEC. Q-LANTEC, to marka sprawdzonych komponentów do sieci teletechnicznych miedzianych – skrętki, patch panele, gniazda RJ45 oraz szafy rackowe – należącej do polskiej spółki teleinformatycznej, powstałej w wyniku połączenia dystrybutora zaawansowanych technologii sieciowych, firmy AICOM oraz producenta systemów okablowania strukturalnego i monitoringu wizyjnego, firmy A-LAN Technologie. Firma istnieje od 2001 roku.

Szafy rack 42U Q-LANTEC to optymalne rozwiązanie dla umieszczenia wewnątrz przede wszystkim komponentów pasywnych okablowania strukturalnego. Szafa teleinformatyczna posiada 2 pary belek rack o rozstawie 19”. Drzwi przednie szklane ( wykonane z wysokiej jakości szkła hartowanego) tylne metalowe i osłony boczne wyposażone są w zamek uniemożliwiający dostęp osób niepowołanych do wnętrza obudowy.

W standardzie znajdują się stopki poziomujące (nośność 600kg) które można wymienić na kółka (nośność 150kg) lub posadowić szafę na cokole. Do wprowadzenia kabli posłużą przepusty kablowe umieszczone w spodzie i suficie.

Szafa krosowa 42U posiada zabezpieczenie przed utlenianiem, rdzą czy porysowaniem i pomalowana jest proszkowo na kolor czarny RAL9004. Dostępne są modele o następujących rozmiarach 42U 600×600, 600×800, 800×800 i wysokości 2050mm. Do wszystkich typów dostępne są akcesoria: półki rack 19”, wentylatory podsufitowe, organizery kabli, listwy zasilające czy zasilacze UPS.

Szafa rackowa 42U dostarczana jest w formie Flat Pack w kartonach z instrukcją montażu , kablami uziemiającymi. Ten sposób dostawy spełnia się w miejscach o utrudnionym dostępie do serwerowni, miejsca docelowego, czy wąskich drzwi.

Szafa teleinformatyczna 42U - drzwi szklane - Q-LANTEC - UNOTEL
Szafa teleinformatyczna 42U – drzwi szklane – Q-LANTEC

Szafę 42U 600×800 drzwi przednie szklane, tylne metalowe marki Q-LANTEC znajdziesz również na stronie UNOTEL – https://unotel.pl/Szafa-42U-600×800-drzwi-przednie-szklane-tylne-metalowe-Q-LANTEC-p680

Stabilna konstrukcja

Obudowy szaf serwerowych mogą być wykonane z walcowanej na zimno, galwanizowanej stali SPCC cechującej się wysoką odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, np. uderzenia, a także uszkodzenia chemiczne – np. utleniane czy korozję. W produkcji obudów używa się również innych materiałów, np. aluminium, włókien węglowych czy kevlaru. Dzięki swojej konstrukcji szafa RACK jest bardzo wytrzymała i może znieść nawet bardzo duże obciążenie statyczne.

Szafa rack 42U WireArte

Tu przyjrzymy się szafie rack 42U od WireArte. WireArte jest marką szaf rackowych i serwerowych dla wymagających klientów stawiających jakość i wytrzymałość produktów na 1 miejscu.

Szafy rack 42U WireArte powoli zdobywają grono zadowolonych klientów. Produkty tej marki, sprzedawane od niedawna w Polsce, produkowane są przez jednego z czołowych producentów szaf w Europie. Nowoczesny design i zastosowanie wysokiej jakości materiałów pozwala zaliczyć te produkty do klasy premium.

Szafy serwerowe, teleinformatyczne, rack - WireArte - UNOTEL
Szafy serwerowe, teleinformatyczne, rack – WireArte

Podstawowa cecha charakterystyczna szaf teleinformatycznych 42U WireArte to blacha o grubości 2,2 mm, którą użyto do jej wykonania. Taką samą grubość mają 2 pary belek rackowych o rozstawie 19”. Tego typu zastosowane materiały pozwalają na uzyskanie nośności na poziomie 800 kg (obciążenie testowane na pracujących urządzeniach) a po zastosowaniu cokołu nawet do 1100 kg.

Wszystkie części ruchome szafy krosowej 42U – drzwi przednie szklane (kąt otwarcia 235 stopni), osłony boczne metalowe i tylne metalowe drzwi wyposażone są w zamek.

Do wprowadzania kabli zastosowano trzy dzielone przepusty kablowe umieszczone z góry i dwa dzielone z dołu.

Szafa rackowa 42U przeznaczona jest do zastosowań wewnątrzbudynkowych – stopień ochrony IP20 zgodnie z normą PN-EN 60529. Model 42U pomalowany jest na czarny kolor RAL 9004 a dostępne warianty to 600×600, 600×800, 600×1000, 800×800, 800×1000.

Zobacz Szafa rack 42U 600×600 drzwi szklane przód/metalowe tył WireArte: https://unotel.pl/Szafa-rack-42U-600×600-drzwi-szklane-przod-metalowe-tyl-WireArte-p1326

Drzwi przednie w szafach rack

Szafy RACK to konstrukcje wyposażone w drzwi szklane przednie (np. z hartowanego szkła) oraz tylne metalowe pełne. W przypadku szaf serwerowych, w których przechowywany jest sprzęt wydzielający ciepło, zastosowano drzwi perforowane, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza i optymalną wentylację urządzeń.

Najefektywniejszą pracę gwarantują drzwi o perforacji w przedziale 60-80%. Ochronę przed dostępem osób niepowołanych zapewniają zamykane na zamek drzwi przednie i tylne, a także osłony boczne. Zawartość szafy może chronić nie tylko standardowy zamek na klucz, ale również zamek elektroniczny czy blokady wykorzystujące biometrię.

Solidna konstrukcja to nie wszystko – szafy do zastosowań wewnątrzbudynkowych powinny także charakteryzować się odpowiednim poziomem szczelności. Standardowa ochrona to IP20. W przypadku urządzeń narażonych na czynniki atmosferyczne warto wybierać szafy o wzmocnionej ochronie i podwyższonej szczelności.

Szafa serwerowa - drzwi perforowane
Szafa serwerowa – drzwi perforowane

Organizacja szaf RACK

W uporządkowaniu plątaniny kabli i przewodów pomagają specjalne organizery i patch panele do szaf serwerowych – akcesoria wykonane z metalu i plastiku, wytrzymałe i dostosowane do wymagań różnych grup użytkowników. Patch panele to komponenty pasywne okablowania strukturalnego, które pozwalają łączyć końcówki kabli skrętkowych i światłowodowych. Przydatne nie tylko w serwerowniach, ale także w szafach teleinformatycznych i telekomunikacyjnych.

Szafy RACK do zadań specjalnych

Na uwagę zasługują nie tylko standardowe szafy RACK, ale również konstrukcje specjalnego przeznaczenia, wyposażone w dodatkowe komponenty czy nietypowe rozwiązania. Przykładem mogą być szafy z klimatyzatorem, z podwyższoną klasą szczelności na poziomie IP54-IP55 czy konstrukcje termoizolowane do zastosowań na zewnątrz budynków, np. sektorze energetycznym czy przemyśle.

Innym niestandardowym w naszych warunkach rozwiązaniem są zabezpieczenia fizyczne w postaci podpór uniemożliwiających przewrócenie się szafy – przydatne szczególnie w krajach, w których grożą np. trzęsienia ziemi. Oczywiście stabilność konstrukcji jest niezwykle ważna, dlatego powinna o niej pamiętać każda osoba zarządzająca siecią. Przytwierdzenie szaf do podłoża i połączenie ich ze sobą zapobiega przewróceniu konstrukcji. Szafę RACK można ustawić na stopkach poziomujących, kółkach transportowych z mechanizmem blokującym (hamulcem) lub na cokole.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie szaf RACK

Przy planowaniu zakupu szafy do swojej firmy, warto wziąć pod uwagę renomowanych producentów, którzy wyspecjalizowali się w konstruowaniu rozwiązań gwarantujących sprawną pracę nawet najbardziej rozbudowanej sieci – TOTEN, Q-LANTEC, MIRSAN, ipTIME czy zdobywające coraz więcej klientów szafy marki WireArte.

Przy wyborze odpowiedniej szafy RACK warto także wziąć pod uwagę formę, w jakiej jest dostarczana – produkt może przyjść w płaskich paczkach, co pozwala na montaż konstrukcji nawet w trudno dostępnym miejscu. Jednym z popularnych rozwiązań jest także prekonfiguracja szaf, czyli montaż przed dostawą. Kolejną ważną sprawą jest dobór wysokości szafy. Należy uwzględnić przy wyborze wolne miejsce pod ewentualną przyszłą rozbudowę o kolejne komponenty. Zaleca się zatem zakup szafy z pozostawieniem 1/3 wolnych jednostek U np. zakładając upakowanie szafy na poziomie 25U nie wybieramy modelu 27U lecz 32-33U.

Szafa rack 42U szara drzwi szklane - TOTEN - UNOTEL
Szafa rack 42U szara drzwi szklane – TOTEN

Szafa rack 42U TOTEN

Szafy rack 42U TOTEN – w zasadzie nic więcej nie trzeba pisać. Marka TOTEN znana w Europie i Polsce to producent o uznanej renomie i gronie stałych odbiorców ceniących balans pomiędzy jakością i ceną. Ich flagowym produktem jest szafa teleinformatyczna 42U, którą możemy stosować do okablowania strukturalnego, poprzez zastosowania CCTV, audio-video a kończąc na wykorzystaniu jej w serwerowni. Co wpływa na taką rozpoznawalność produktów tej marki? Na pewno jest to nowoczesny design a może i przede wszystkim solidne wykonanie. Szafy krosowe 42U posiadają przednie drzwi z hartowanego szkła, tylne są metalowe jak i zdejmowane osłony boczne. Wszystkie te części ruchome zabezpieczone są 1 punktowym zamkiem. Elementy metalowe wykonane są z blachy walcowanej na zimno SPCC o grubości 1,2mm, profile 2mm natomiast rama 1,5mm. Taka szafa wytrzymuje obciążenie statyczne 800kg a przy zastosowaniu dodatkowych belek nośnych 1000kg.
W standardowym wykonaniu na wyposażeniu szaf rackowych znajdują się:
– 2 pary belek rack rozstaw 19”, ocynkowanych, regulowanych z numeracją co 1U;
– kółka i nóżki/stopki poziomujące;
– linki uziemiające;
– 2 organizatory pionowe w modelach o szer.800mm;
– przepusty kablowe na górze i dole.

Szafy teleinformatyczne 42U marki TOTEN dostępne są w dwóch kolorach RAL 7035 i RAL 9004 oraz następujących rozmiarach: 600×600, 600×800, 600×1000, 800×800, 800×1000, 800×1200. Do wszystkich modeli dostępne są kompatybilne akcesoria: półki, organizatory kabli, listwy zasilające, cokoły, czy zasilacze UPS.

Podsumowanie

Reasumując, gdy wybierasz szafę gdzie zamontujesz więcej komponentów pasywnych wybierz szafę rackową z drzwiami szklanymi, gdy będzie więcej urządzeń aktywnych wybierz wersję serwerową z drzwiami perforowanymi. Pamiętaj o pozostawieniu dodatkowego miejsca na przyszłą rozbudowę o kolejne komponenty. Zaplanuj dostawę – gdy masz łatwość przemieszczania szafy zamów wersję złożoną, gdy jest to utrudnione wybierz modele do samodzielnego montażu.

W razie czego skorzystaj z pomocy doradczej firm, takich jak UNOTEL – i ludzi takich jak Pan Krystian Klimczak, to prawdziwi fachowcy w swoich dziedzinach.

Szafa teleinformatyczna - drzwi metalowe
Szafa teleinformatyczna – drzwi metalowe

Masz pytania

tel. Office: +48 59 300 32 03
tel. Technical Support: +48 603-344-390
tel. Customer Support: +48 59 300 32 01
fax: +48 59 300 32 04
email: biuro(at)technet-media.pl
Poniedziałek-Piątek 09:00-17:00