Promocja w internecie bardzo często polega na bombardowaniu określonych grup docelowych przekazami reklamowymi. Coraz częściej odbiorcy ignorują jednak takie reklamy z uwagi na coraz większą świadomość czy wymagania odnośnie marek. Z kolei coraz bardziej popularny staje się inbound marketing i strategie marketingowe opierające się na daniu odnajdywania rzetelnie przygotowanych informacji czy ofert. W tym tekście odpowiadamy na pytanie dlaczego tak się dzieje oraz prezentujemy 5 ciekawych sposobów na pasywne promowanie się w internecie.
Czym są pasywne sposoby promocji w sieci?
Pasywne sposoby promocji w internecie to metody reklamy, które polegają na przygotowywaniu przekazu reklamowego np. oferty, informacji itd. a następnie opublikowaniu go w sieci. Pasywne promowanie się zakłada, że to klienci — odbiorcy mają znajdować nasz przekaz reklamowy. Bardzo ważnym elementem pasywnych sposobów promocji jest odpowiednie opisanie i otagowanie materiałów, które publikujemy. To właśnie tagi czy publikacja w odpowiednich miejscach oraz tworzenie materiałów w odpowiednim języku odpowiadają za naturalne targetowanie odbiorców. Podsumowując, pasywne metody promocji w sieci to tworzenie i publikowanie przekazów, które są następnie samodzielnie odnajdywane przez odbiorców, którzy samodzielnie mają chęć lub interes w tym, aby zapoznać się z nimi, a nie atakowanie odbiorców naszym przekazem. Pasywne sposoby promocji są grupą — zbiorem znanych metod reklamowych i nie jest to odrębna czy nowa indywidualna strategia reklamowa. Jest to trend, który łączy w sobie sposoby coraz najpopularniejsze techniki promocji wynikające ze zmian na rynku, jakie obecnie na nim zachodzą.
Dlaczego działania pasywne są skuteczne i coraz popularniejsze?
Wzrost popularność pasywnych metod reklamy w sieci ma kilka powodów. Pierwszym z nich jest rosnąca świadomość odbiorców. Wiedzą oni już doskonale, iż reklamy bardzo często mijają się z prawdą, a jedynym sposobem na znalezienie odpowiedniego produktu jest prześledzenie dostępnych opcji, analiza i wybór tego, który rzeczywiście będzie im odpowiadał. Wiele osób wie również że na rynku znajduje się dużo więcej produktów aniżeli tylko te reklamowane i często te niepromowane są lepsze od tych, które znajdują się w reklamach np. na FB czy YT. Drugim powodem, dla którego pasywne działania reklamowe stają się coraz popularniejsze i skuteczniejsze, są większe wymagania odnośnie marek i firm. Konsumenci chcą otrzymywać od marek kompletnie i wartościowe informacje zamiast atrakcyjnego jedynie wizualnie przekazu reklamowego. Oczekują oni od firm, iż w krótki i zwięzły sposób przedstawią one dany produkt tak, aby można było szybko zadecydować czy warto z niego skorzystać. Konsumenci oczekują również od marek publikowania przydatnej wiedzy czy innych treści takich jak porady, czy wskazówki.
Plusy i korzyści
Pierwszym plusem pasywnych metod promocji w sieci jest kreowanie pozytywnego wizerunku marki, firmy czy produktów i usług. Odbiorcy nagabywani przez marki są obdarowywani wartościowymi treściami, których szukają, są znacznie lepiej nastawieni już na starcie kontaktu z firmą, aniżeli w przypadku atakowania ich reklamami. Pasywne sposoby promocji w dużej mierze opierają się na publikowaniu, co sprawia, że sposoby te są darmowe lub bardzo ekonomiczne. Dużym plusem pasywnej promocji internetowej jest też fakt, iż opublikowane treści czy przekazy reklamowe pozostają w sieci bardzo długo i pasywnie — w drugim znaczeniu tego słowa gwarantują nam pozyskiwanie kolejnych klientów w przyszłości — już bez jakichkolwiek działań. W ten sposób promować może się każda osoba, marka lub firma a działania te nie wymagają spełnienia szczególnych warunków takich jak np. duży budżet. Działanie t nie jest też ryzykowne tak jak np. viral marketing.
Informacje o firmie czyli Google Maps i katalogi biznesowe
Pierwszym pasywnym sposobem promowania się w internecie jest umieszczanie informacji o naszej marce i firmie w sieci w formie wizytówek. Wyszukiwarka Google, Google Maps czy katalogi biznesowe są obecnie najpopularniejszymi miejscami, gdzie potencjalni kleci poszukują ofert, produktów czy usług. Zwiększając maksymalnie naszą widoczność w sieci jako marki, z pewnością zostaniemy szybko zauważeni, a następnie sprawdzeni przez użytkowników. Sposób ten będzie szczególnie przydatny dla marek działających lokalnie, gdyż stosunkowo mała i słaba konkurencja w tej formie promocji sprawia, iż możemy bardzo prosto i łatwo wypromować się jako marka lokalna.
Pierwszym miejscem, gdzie możemy umieścić informacje o naszej firmie lub marce są mapy Google. Na Google Maps wystarczy stworzyć wizytówkę Google Moja Firma i odpowiednio ją skonfigurować. Jest to możliwe do wykonania samodzielnie, a nasza marka od tej pory będzie widniała na mapie Google jako pinezka. Będzie też proponowana też w wynikach wyszukiwarki Google, a naszą markę będzie bardzo prosto znaleźć. Obecnie większość użytkowników poszukujących informacji lokalne na mapach, sprawdza pinezki i wizytówki, które wyświetliły się jej w pierwszej transzy wyników wyszukiwania. Dane odnośnie naszej marki możemy umieszczać też w katalogach biznesowych czy innych mapach. Są to tzw. wizytówki NAP prezentujące nazwę marki, adres i numer telefonu wraz z adresem www i krótkim opisem. W sieci istnieje wiele agencji interaktywnych czy freelancerów, którzy oferują zamieszczenie wielu wizytówek w sieci naszej marki w zamian za opłatę. Działając w danej branży np. hotelarskiej, warto dodawać też takie wizytówki na wszystkich portalach związanych z noclegami i analogicznie postępować w innych branżach.
Content marketing
Drugim sposobem pasywnego promowania się w sieci jest content marketing. Jest to tworzenie wartościowych, ciekawych i przydatnych treści tematycznych oraz publikowanie ich szeroko w sieci. Poprzez content marketing możemy naturalnie i pasywnie docierać do bardzo dużego grona odbiorców. Sam content możemy tworzyć samodzielnie lub zlecając jego stworzenie np. copywriterom, grafikom lub innym specjalistom. Jego dystrybuowaniem może zająć się agencja interaktywna lub marketingowa, choć nie jest to konieczne, gdyż publikowanie treści w sieci jest proste i możliwe do przeprowadzenia samodzielnie. Raz dodane treści w sieci pozostają w internecie na długo. Osoby szukające informacji na dany temat mogą więc jeszcze przez bardzo długi czas odnajdywać nasze treści i pozostawać klientami naszej marki. Plusem content marketingu z pewnością jest jakość działań i brak nachalności z naszej strony. Treści mogą również być chętnie i często polecane wirusowo przez użytkowników, co również wpływa na pasywność pozyskania klientów w przyszłości. Jako wydawcy contentu możemy tworzyć go zarówno za darmo jak i przy wykorzystaniu środków finansowych oraz samodzielnie decydować, na jaką skalę chcemy działać. Content marketing ma wiele zalet i jest możliwy do przeprowadzenia przez każdą osobę czy markę.
Chcąc wykorzystać content marketing mamy do wyboru wiele opcji i możliwości. Z pewnością będą to formy pisane takie jak poradniki, artykuły specjalistyczne tutoriale czy teksty pisane. Do bardziej zaawansowanych form możemy zaliczyć np. case study czy opracowania i e-booki. Korzystając z content marketingu mamy też wiele interaktywnych i multimedialnych form treści takich jak zdjęcia, filmiki, animacje, statystyki, infografiki czy prezentacje. Do bardziej oryginalnych możemy z kolei zaliczyć zdjęcia 360 stopni, filmy 360 stopni, wirtualne spacery czy webinaria i podcasty. Chcąc publikować content możemy wybierać spośród wielu miejsc publikacji — zarówno tych darmowych jak i płatnych. Do darmowych zaliczać będą się nasza strona internetowa, profile w social mediach, fora internetowe czy miejsca związane z grupą docelową. W zamian za opłatę możemy publikować treści w formie treści sponsorowanych np. na portalach tematycznych lub skorzystać z influencer marketingu, gdzie nasze treści publikować będą znane osoby w danym środowisku tematycznym.
Marketing szeptany
Prostszą i bardziej bezpośrednią formą content marketingu jest marketing szeptany. Jest to publikowanie w sieci prostych form polecających naszą markę wraz z krótkim przedstawieniem zalet czy oferty. Marketing szeptany najczęściej wdraża się w social mediach i na forach internetowych. Choć może wydawać się na pierwszy rzut oka marketingiem wychodzącym do klienta, nie wychodzi on do konkretnej osoby i nie jest atakującą reklamą a wpisem pozostającym w sieci, na który można się natknąć. Marketing szeptany polega na dodawaniu wpisów z informacjami, które mają skłonić odbiorcę do zapoznania się z ofertą marki. Informacje te są przydatne i nie nagabują odbiorców. Muszą oni samodzielnie zapoznać się z treścią wpisu, a nie muszą oglądać go jak np. reklam na YT których nie da się pominąć.
Proste formy tego typu mają bezpośredni charakter, co znacznie ułatwia dotarcie do odbiorców. Od technicznej strony są one krótkimi wpisami zawierającymi link i lub nazwę marki oraz krótki kilkuzdaniowy opis. Polecenia mogą być stylizowane na naturalne wskazanie i polecenie naszej marki lub otwarte zaproszenie marki odbiorców do zapoznania się z jego ofertą.
Strona www
Sposobem na pasywne promowanie się w internecie, który jest opłacalny przy długofalowych planach promocji, jest stworzenie i pozycjonowanie strony www. Możemy na niej w nieskrępowany sposób przedstawić ofertę marki i wszystkie swoje produkty. Stronę www stworzyć możemy samodzielnie — za darmo lub już w cenie kilkuset złotych jeśli będzie to prosty serwis wizytówkowy. Następnie wystarczy zlecić pozycjonowanie strony internetowej, aby ta pojawiła się w wyszukiwarce Google pod konkretnymi hasłami w danej katorgi na wysokich pozycjach. Pozycjonowanie jest dostosowaniem technicznym, merytorycznym i funkcjonalnym strony www do wyszukiwarki Google, aby ta wiedziała, co znajduje się na niej i jakiej jakości są to treści — a przez to chętnie wyświetlała ją użytkownikom w wynikach wyszukiwania. Obecnie wyszukiwarkę Google wykorzystuje większość osób do szukania konkretnych informacji, a więc z pewnością będziemy mogli liczyć na spory ruch i napływ nowych klientów. Sposób ten wymaga jednak pewnej inwestycji, choć w zamian daje dużo więcej korzyści aniżeli większość darmowych sposobów pasywnego reklamowania się. W wielu sytuacjach — nawet po zaprzestaniu pozycjonowania strony nadal będzie ona widoczna na czołowych lokatach wyszukiwarce Google.
Profile w social mediach
Bardzo dobrym sposobem pasywnej promocji w sieci jest tworzenie i prowadzenie profili w social mediach. Sposób ten jest darmowy, a gdy posiadamy budżet możemy zlecić profesjonalne prowadzenie profil na YT, FB czy IG. Social media są obecnie wykorzystywane nie tylko do celów rozrywkowych czy towarzyskich, ale i również do poszukiwania usług, produktów i marek. Profil może być prowadzony na dwa sposoby — pasywnie lub aktywnie. Promocją pasywną w social mediach będzie rzetelnie stworzony profil — ze wszystkimi informacjami o firmie oraz dobrze otagowany, który będzie swego rodzaju wizytówką. Znajdować go będą wtedy wszystkie osoby szukające np. zakładu fryzjerskiego w okolicy. W drugiej wersji możemy też dodawać regularnie otagowane posty czy być aktywnymi na grupach, gdzie przebywają nasi potencjalni klienci. Sprawi to, że nasz profil będzie jeszcze bardziej widoczny i jeszcze więcej osób zdecyduje się go sprawdzić.
Masz pytania?
tel. Office: +48 59 300 32 03
tel. Technical Support: +48 603-344-390
tel. Customer Support: +48 59 300 32 01
fax: +48 59 300 32 04
email: biuro(at)technet-media.pl
Poniedziałek-Piątek 09:00-17:00