Menu Zamknij

Microsoft kończy wsparcie systemu Windows 7

Od dziś (14 stycznia 2020 roku) system operacyjny Windows 7 traci rozszerzone wsparcie Microsoft. Co to oznacza?

Od dziś nie będziesz już otrzymywać aktualizacji zabezpieczeń, nie uzyskasz żadnej pomocy technicznej od obsługi klienta Microsoft.

W związku z tym Twój system będzie podatny na różne formy złośliwego oprogramowania i innych zagrożeń.

Windows 7
Windows 7

Co robić?

– Rozważ zmianę systemu operacyjnego na inny
– Koniecznie zabezpiecz swój komputer oprogramowaniem antywirusowym, które ochroni Cię przed zagrożeniami cybernetycznymi.

Jak podaje PAP firmy, które korzystają z oprogramowania funkcjonującego tylko na Windowsie 7 mogą płacić firmie Microsoft za dalsze wspieranie wersji Professional i Enterprise aż do 2023 r. Opłaty w programie Windows 7 Extended Security Updates wynoszą jednak od 25 USD do 200 USD za pojedynczy komputer i rosną z każdym rokiem.

BBC przypomniało, że to właśnie komputery z niezaktualizowanym Windowsem 7 oraz niewspieranym już wtedy Windowsem XP były powodem głośnego ataku za pomocą ransomware WannaCry na systemy brytyjskiego National Health Service w maju 2017 r.

CNet przypomniał, że firma Microsoft przy premierze Windowsa 10 oferowała darmową aktualizację do najnowszego systemu dla użytkowników Windows 7, 8 i 8.1. Miała być ona ważna do lipca 2016 r. Serwis wskazał jednak na doniesienia o wciąż aktywnej ofercie z 2017 r., a dziennikarce strony udało się przeprowadzić aktualizację jeszcze w listopadzie 2019 r. W styczniu 2020 r. czytelnicy serwisu informowali zaś, że nadal możliwa jest zmiana wersji systemu z Windows 7 na Windows 10.