Menu Zamknij

Nowy światłowód

Opracowano światłowód tak cienki jak ludzki włos, który może przesyłać 1,2 petabitów danych na sekundę – 12 milionów razy szybciej niż najszybsze połączenie NBN lub odpowiednik 300 milionów strumieni wideo Full HD.

Multiplexer
Multiplexer

Nowe technologie

Poprawa prędkości została osiągnięta dzięki sprzęgłu opracowanemu przez naukowców z Macquarie University Photonics Research Center, konstrukcji włókna opracowanego wspólnie przez Uniwersytet Hokkaido i Fujikura Ltd oraz systemu transmisji opracowanego przez National Institute of Information and Communications Technology Japan.

Wykorzystanie danych

Wykorzystanie danych w Internecie rośnie w postępie geometrycznym, ze względu na zmiany takie jak strumieniowanie na żądanie i sztuczna inteligencja oraz szybkie zbliżanie się do ograniczeń istniejących sieci komunikacyjnych.

Badania nad nowymi rodzajami światłowodów, które mogą przenosić bardzo duże ilości danych, doprowadziły do tej pory do powstania grubych włókien, które są podatne na uszkodzenia spowodowane zginaniem i ciągnięciem.

Nowe włókno światłowodowe

4-rdzeniowe 3-modułowe włókno opracowane przez Hokkaido University i Fujikura Ltd ma prawie taką samą szerokość jak istniejące standardowe światłowody, ale może przesyłać 12 razy więcej danych na sekundę. Jego węższa średnica oznacza, że jest mniej podatna na uszkodzenia i może być łatwo okablowana i połączona przy użyciu istniejącego sprzętu, co powoduje znaczne oszczędności w stosunku do innych rodzajów włókien.

„Niezaspokojone zapotrzebowanie na dane na świecie oznacza, że zbliżamy się do” kryzysu wydajności „i musimy znaleźć nowe sposoby transportu coraz większych ilości danych” – dr Simon Gross z Centrum Badań Fotonicznych Macquarie.

„Ta technologia obiecuje rozwiązanie wąskiego gardła stworzonego przez istniejące światłowody.”

Źródło: ( Macquarie University – World-first optical fibre successfully transmits over one petabit per second )