Menu Zamknij

Sieci MAN – tajemniczy skrót, z którym każdy ma do czynienia

Zastanawiałeś się czasami, w jaki sposób twój telefon albo komputer łączy się z serwerem na drugim końcu świata? Jeśli nie masz wykształcenia informatycznego, pewnie nie będziesz wiedział co to są sieci MAN. W rzeczywistości masz z nimi do czynienia każdego dnia, nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy. Właściwie bez nich miasto nie byłoby w stanie funkcjonować sprawnie.

Sieci MAN– definicja i zasady działania

Skrót MAN oznacza Metropolitan Area Network, czyli miejską sieć komputerową. To taki odpowiednik twojej domowej sieci, tylko że rozciąga się na całe miasto i pozwala łączyć się z resztą świata.

Za każdym razem, gdy łączysz się z internetem, najpierw przechodzisz przez swojego dostawcę internetowego, a potem łączysz się przez sieci MAN konstruowane przez firmy zatrudniane przez miasto.

Następnie przez ten ostatni węzeł sygnał wychodzi do krajowego operatora, a stamtąd do innych krajów.

Aby było to możliwe, sieci MAN potrzebują:

  • Połączenia światłowodowego z operatorem krajowym,
  • Serwerowni z routerami oraz systemami rejestrowania przepływu sygnałów,
  • Administratorów odpowiedzialnych za obsługę sprzętu i oprogramowania.

Warto przy tym wspomnieć, że każdy sygnał, jaki prześlesz w swoim komputerze, czy byś ściągał coś z internetu czy też wchodził na określoną stronę internetową, będzie zarejestrowany przez operatora sieci MAN. Dane te są magazynowane przez najbliższy rok, więc zastanów się dobrze, gdzie serfujesz po sieci!

Praca w sieci MAN

Aby móc podjąć pracę w obsłudze sieci metropolitalnej, należy posiadać wykształcenie kierunkowe. Może to być inżynieria materiałowa, aby konstruować światłowody i planować ich układ. Można też skończyć informatykę i pracować jako administrator obsługujący serwerownię oraz przekierowania sieci.

Jednym z warunków pracy w sieci MAN jest niekaralność kandydata. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiadać za tajność i jawność połączeń oraz będzie miała dostęp do logów wszelkich operacji.