Menu Zamknij

Darmowa ochrona komputera przed wirusami w Windows 10

Poznaj jakie są sposoby chronienia komputera przed wirusami w systemie operacyjnym Windows 10, które mogą uszkodzić komputer lub pozwolić kryminalistom na kradzież danych, informacji osobistych lub pieniędzy.

Korzystaj z aplikacji chroniącej przed złośliwym oprogramowaniem

Zainstalowanie i regularne aktualizowanie aplikacji zabezpieczającej ułatwia ochronę komputera przed wirusami i innymi rodzajami złośliwego oprogramowania.

Aplikacje chroniące przed złośliwym kodem skanują komputer w poszukiwaniu wirusów, programów szpiegujących i innego złośliwego oprogramowania próbującego zainfekować pocztę e-mail, system operacyjny lub pliki. Nowe zagrożenia mogą pojawiać się codziennie, więc należy regularnie sprawdzać w witrynie internetowej producenta oprogramowania chroniącego przed złośliwym kodem, czy są dostępne aktualizacje.

Microsoft Defender to bezpłatne oprogramowanie dostępne w ramach systemu Windows chroniące przed złośliwym kodem, które można aktualizować automatycznie za pośrednictwem usługi Windows Update. Dostępne są również produkty antywirusowe innych firm, z których można wybierać.

Pamiętaj! Uruchamianie wielu aplikacji chroniących przed złośliwym oprogramowaniem w tym samym czasie może powodować spowolnienie lub niestabilność systemu. W przypadku zainstalowania aplikacji chroniącej przed złośliwym oprogramowaniem innej firmy usługa Microsoft Defender automatycznie się wyłączy. Jeśli zainstalujesz dwie aplikacje chroniących przed złośliwym oprogramowaniem innych firm, może to jednak powodować próby ich jednoczesnego uruchomienia.

Nie otwieraj wiadomości e-mail od nieznanych nadawców ani załączników wiadomości e-mail, których nie rozpoznajesz

Wiele wirusów jest dołączonych do wiadomości e-mail i będzie się rozprzestrzeniać zaraz po otwarciu załącznika. Najlepiej nie otwierać żadnego załącznika, o ile nie jest on oczekiwany.

Korzystaj z funkcji blokowania wyskakujących okienek za pomocą przeglądarki internetowej

Wyskakujące okienka to małe okna przeglądarki wyświetlane na tle przeglądanej witryny internetowej. Chociaż większość z nich jest tworzona do celów reklamowych, to mogą także zawierać złośliwy lub niebezpieczny kod. Blokowanie wyskakujących okienek może uniemożliwić wyświetlanie niektórych lub wszystkich takich okienek. Blokowanie wyskakujących okienek w przeglądarce Microsoft Edge jest domyślnie włączone.

Jeśli używasz przeglądarki Microsoft Edge, upewnij się, że filtr SmartScreen jest włączony

Filtr SmartScreen w przeglądarce Microsoft Edge pomaga chronić się przed wyłudzaniem informacji i atakami złośliwego oprogramowania, wyświetlając ostrzeżenie, jeśli witryna internetowa lub lokalizacja pobierania została zgłoszona jako niebezpieczna.

Zwróć uwagę na powiadomienia filtra Windows SmartScreen

Uważaj na uruchamianie nierozpoznanych aplikacji pobranych z Internetu. Często zdarza się, że nierozpoznane aplikacje są niebezpieczne. Gdy pobierasz z Internetu i uruchamiasz aplikację, filtr SmartScreen używa informacji o jej reputacji w celu ostrzeżenia Cię, jeśli ta aplikacja nie jest dobrze znana i może mieć złośliwe działanie.

Pamiętaj o aktualizacji systemu Windows

Firma Microsoft okresowo wydaje specjalne aktualizacje zabezpieczeń, które pomagają chronić komputer. Te aktualizacje mogą pomóc w zapobieganiu atakom wirusów i innego złośliwego oprogramowania, niwelując ewentualne luki w zabezpieczeniach.

Możesz włączyć usługę Windows Update, aby mieć pewność, że system Windows będzie automatycznie otrzymywał te aktualizacje.

Korzystaj z zapory

Zapora systemu Windows lub dowolna inna aplikacja zapory może powiadamiać o podejrzanych działaniach, gdy wirus lub robak próbuje połączyć się z komputerem. Może to także blokować wirusy, robaki i intruzów wysyłających potencjalnie szkodliwe aplikacje na Twój komputer.

Korzystaj z ustawień prywatności przeglądarki internetowej

W przypadku niektórych witryn internetowych Twoje informacje osobiste mogą być używane do ukierunkowanej reklamy, oszustw i kradzieży tożsamości.

Upewnij się, że funkcja Kontrola konta użytkownika (UAC) jest włączona

Jeśli na komputerze mają zostać wprowadzone zmiany, które wymagają uprawnień na poziomie administratora, Kontrola konta użytkownika informuje o tym i umożliwia zatwierdzenie tej zmiany. Kontrola konta użytkownika może zapobiegać wprowadzaniu niepożądanych zmian przez wirusy. Aby otworzyć funkcję Kontrola konta użytkownika, szybko przesuń od prawej krawędzi ekranu do środka, a następnie naciśnij pozycję Wyszukiwanie. (Jeśli używasz myszy, wskaż prawy górny róg ekranu, przesuń wskaźnik myszy w dół, a następnie kliknij panel Wyszukiwanie). W polu wyszukiwania wpisz wyrażenie kontrola konta użytkownika, a następnie naciśnij lub kliknij pozycję Zmień ustawienia kontroli konta użytkownika.

Wyczyść internetową pamięć podręczną i historię przeglądania

Większość przeglądarek przechowuje informacje o odwiedzonych witrynach internetowych i podane przez Ciebie informacje, takie jak Twoje imię i nazwisko oraz adres. Przechowywanie tych informacji na własnym komputerze może być pomocne, jednak istnieją sytuacje, w których może być potrzebne całkowite lub częściowe usunięcie tych danych (na przykład w sytuacji, gdy korzystasz z komputera publicznego i nie chcesz pozostawiać na nim informacji osobistych). Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Usuwanie historii przeglądania.