Ponieważ trafiłem, podczas serwisowania komputerów, na ciekawy sprzęt, zaprezentuję go Wam z lekkim opisem i zdjęciami. Jako ciekawostkę i wspomnienie.
Jest to zestaw dysków twardych z kontrolerem. Niby nic takiego. Ale nie do końca. Zestaw pochodzi z okolic roku 1999/2000 i pracował pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 2000 Professional w komputerze a właściwie serwerze firmy COMPAQ. W tamtym czasie musiał kosztować majątek.
Co w nim wyjątkowego? Rozwiązanie. Są to dyski twarde podłączane do komputera za pomocą kontrolera SCSI. Każdy kto kiedykolwiek konfigurował SCSI wie, że to nie takie proste. Wymaga zabiegów. Tu natomiast zastosowano rewelacyjne jak na tamte czasy rozwiązanie. Kontroler umieszczony w pudełku a właściwie na jego końcu. Dzięki czemu dyski nie dość, że dość prosto można było zamontować to jeszcze mogły pracować w technologii hot-plug. Technologia ta pozwalała na podłączanie dysków podczas pracy komputera.
Ale od początku.
Dyski twarde
Dyski twarde Wide Ultra SCSI z technologią hot-plug o pojemności 9,1 GB oraz osiągające 10 000 obr./min posiadają zwiększona szybkość transmisji danych, która znacznie zmniejsza możliwość nasycenia magistrali SCSI, pomagają zapewnić działanie systemu klienta na optymalnym poziomie wydajności. Przeznaczone dla użytkowników serwerów i stacji roboczych dyski COMPAQ hot-plug zapewniały pełną funkcjonalność, niezawodność, gwarantowaną kompatybilność, interoperacyjność i bezbłędną integrację, jakich oczekiwało się od rozwiązań pamięci masowej firmy COMPAQ.
I to fakt. Dyski pracują do dziś. I nie są ani zniszczone ani przeciążone.
SCSI
cytat: „W 1979 r. firma Shugart opracowała interfejs przeznaczony do podłączania dysków twardych w małych komputerach – Shugart Associates Systems Interface – SASI. Był to 8-bitowy asynchroniczny interfejs równoległy z transferem 1,5 MB/s. W połowie 1986 r. interfejs ten został rozszerzony i zatwierdzony przez Komitet X3T9.2 ANSI (Amerykański Narodowy Instytut Standardów) jako Small Computer System Interface – SCSI – Interfejs Systemowy Małych Komputerów SCSI (wym. „skazi„). W późniejszym okresie interfejs ten był wykorzystywany nie tylko do podłączania dysków twardych, ale też napędów taśmowych, CD-ROM, napędów dysków magnetooptycznych, drukarek, skanerów, urządzeń telekomunikacyjnych i innych urządzeń peryferyjnych.
W 1994 r. został opracowany standard SCSI-2. Zwiększono prędkość transferów, dodano nowe komendy i komunikaty, wprowadzono obowiązkową kontrolę parzystości i umożliwiono rozszerzenie szyny danych do 16 bitów. Kolejna specyfikacja, SCSI-3, to dalsze zwiększenie szybkości, znaczne rozszerzenie systemu komend, możliwość komunikacji z zastosowaniem protokołów: Fibre Channel, IEEE 1394 (Firewire) i Serial Storage Architecture SCSI-3 Protocol (SSA-S3P).
Interfejs SCSI był wykorzystywany głównie w serwerach i wysoko wydajnych stacjach roboczych, przez długi czas skutecznie konkurował wydajnością i ilością obsługiwanych urządzeń w lepszej klasy komputerach PC ze znacznie tańszym interfejsem ATA. Obecnie wypierany jest przez nowszy interfejs szeregowy Serial Attached SCSI – SAS”
Cytat pochodzi ze strony – http://kaleron.pl/Standard-SCSI.php i jest przytoczony bez zmian.
Standard SCSI nie jest jednolity a składa się z różnych, blisko ze sobą spokrewnionych, standardów o często mylących nazwach. Mamy więc m.in. Fast SCSI, Wide SCSI, Ultra SCSI i mieszanki jak Ultra Wide SCSI czy Fast Wide SCSI. SCSI jest to połączenie typu równoległego. Obecnie nie jest już rozwijane i zostało zastąpione m.in. przez SAS – Serial Attached SCSI, podobnie jak inny równoległy standard ATA został zastąpiony przez SATA. Tak więc analogicznie do PATA (Parallel ATA) równoległe połączenia SCSI są określane mianem Parallel SCSI. Ostatnia zmiana w specyfikacji standardu miała miejsce w 2003 roku wraz z opublikowaniem dokumentu SPI-5 (SCSI Parallel Interface – 5).
Równoległy interfejs SCSI zbliżył się do granic możliwej do osiągnięcia w praktyce wydajności. Dalszy wzrost przepustowości wymagał zastosowania szeregowej technologii przesyłania danych. W 2004 r. pojawił się standard Serial Attached SCSI (SAS), który stopniowo wyparł SCSI w wersji równoległej.
Kontroler SCSI
Jak wspomniałem, dyski twarde podłączało się do płyty głównej komputera za pomocą kontrolera. W tamtych rozwiązaniach, w tych rozwiązaniach technologicznych, nie było możliwości, aby kontroler był wbudowany w płytę główną. Dlatego układ potrzebował adaptera.
Kontroler SCSI, zwany także adapterem magistrali hosta ( HBA ), to karta lub układ scalony, który umożliwia urządzeniu pamięci masowej SCSI (Small Computer System Interface ) komunikację z systemem operacyjnym przez magistralę SCSI .
Rzeczywista implementacja kontrolera SCSI różni się w zależności od producenta. Kontrolery SCSI mogą znajdować się w gnieździe PCI dysku twardego lub mogą być chipem wbudowanym w płytę główną. Gdy użytkownik końcowy wysyła żądanie, system operacyjny wysyła polecenie SCSI do kontrolera, który następnie wysyła je do urządzenia pamięci masowej.
Podobnie jak wszystkie komponenty na szynie SCSI, kontrolerowi SCSI nadawany jest unikalny identyfikator.
Podsumowanie
Tak skonfigurowany układ był rewelacyjny pod względem wydajności i optymalnej pracy. To, że odszedł do lamusa to znak czasów i postępu. Ale takie były początki wydajnych układów i macierzy dyskowych.
Chciałem Wam pokazać kilka screenów z pracy takiego układu, niestety procesor maszyny, w której zestaw był umieszczony oraz wielkość pamięci operacyjnej są zbyt ograniczone w parametrach żeby popracować. Jeszcze będę próbował, wówczas wrócę do artykułu i uzupełnię go o te dane.