Gry wideo mają coraz więcej ustawień graficznych, które są niezrozumiałe dla części graczy. O ile niemal każdy wie, czym jest RayTracing, to wiele osób nie ma pojęcia o V-sync. Co to jest i jak wpływa na gry?
Krótki opis technologii V-sync
V-sync definiuje się jako dopasowanie liczby FPS (klatek na sekundę) generowanych przez komputer do częstotliwości odświeżania monitora. Takie rozwiązanie sprawia, że karta graficzna nie przekracza określonej wartości FPS.
Zadaniem V-sync jest zażegnanie problemu związanego z różnicą FPS generowanych przez komputer (kartę graficzną), a tą odbieraną przez monitor. Wystąpienie tego zjawiska można rozpoznać poprzez rozdarcie ekranu, czyli mieszanie się wyświetlanych obrazów z gry. Taka sytuacja ma miejsce, gdy monitor nie jest w stanie nadążyć za kartą graficzną, a w efekcie wyświetla dwie klatki jednocześnie.
Problem dotyczy przeważnie użytkowników mocnych kart, którzy mają monitory o niskiej częstotliwości odświeżania. Zjawisko tearingu widoczne jest także podczas grania w starsze gry.
V-sync nie takie idealne
Niestety technologia V-sync, chociaż częściowo rozwiązuje problemy graczy, to jednocześnie przysparza kilku nowych. Najpoważniejszym problemem jest zmniejszenie wydajności i płynności gier. Jest to szczególnie istotne w przypadku tytułów stawiających na dynamiczną akcję.
Zmniejszenie wydajności przez technologię V-sync spowodowane jest dwoma mechanizmami:
– obniżenie generowanych klatek do parametrów częstotliwości odświeżania monitora,
– synchronizacja generowania klatek z procesem odbierania ich przez monitor.
Oba te mechanizmy przyczyniają się do spowolnienia GPU, a także sprawiają, że monitor nie wyświetla części klatek wygenerowanych przez procesor karty graficznej. W takiej sytuacji może nie wyświetlić się najświeższa pozycja przeciwnika, celownika czy dowolnego innego elementu gry. Jest to popularny input lag, który od lat irytuje graczy.
Drugą poważną wadą, z jaką związana jest funkcja V-sync, jest sprawienie, że procesor karty graficznej wygeneruje mniej klatek, niż wynosi częstotliwość odświeżania monitora. Zjawisko to występuje w bardziej skomplikowanych scenach, a skutkiem jest dość drastyczny spadek FPS.
To wszystko w połączeniu ze zmienną wydajnością kart graficznych w grach sprawia, że przez V-sync tytuł działa nierówno. Może również sprawić, że niektóre klatki będą wyświetlały się dłużej, niż powinny (zjawisko nazywane stutteringiem).
Jak uniknąć wad technologii V-sync?
V-sync nazywane jest również synchronizacją pionową, a w tym miejscu pojawia się dobra wiadomość. Coraz więcej gier oferuje bardziej zaawansowaną wersję V-sync, a NVIDIA i AMD częściowo rozwiązały te problemy wdrażając nowe funkcje:
– NVIDIA – Adaptive VSync i Fast Sync
– AMD – Enhanced Sync
Nie ulega jednak wątpliwościom, że jest jedna wyjątkowo skuteczna metoda pozbycia się problemów związanych z V-sync. Jest to korzystanie z technologii G-sync oraz FreeSync. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze swojego sprzętu gamingowego, ponieważ nie każdy monitor obsługuje te funkcje.